Zrób to sam – klejenie fototapety. Jak przykleić fototapetę?

jak przykleic fototapete

Klejenie fototapety nie wymaga szukania telefonu do specjalistów, którzy zrobią to za niemałą opłatą. Jest to czynność, która wymaga odrobinę skupienia i dokładności, ale można to z łatwością zrobić samemu. Oto poradnik jak przykleić fototapetę.

Samodzielne klejenie fototapety naprawdę nie jest trudne. Korzystając z naszych porad i dysponując kilkoma narzędziami, możecie poświęć na to wolny wieczór, a efekt waszej pracy z pewnością was zadowolą. Poniżej krok po kroku podpowiadamy jak przykleić fototapetę bez pomocy fachowców.

Krok pierwszy: przygotujcie ścianę

Przyklejanie fototapety na źle przygotowanej ścianie mija się z celem. Wasza ozdoba musi dobrze przylegać do powierzchni. Dlatego zanim zaczniecie klejenie fototapety koniecznie musicie przygotować ścianę, która powinna być czysta i sucha. Świeżą ścianę warto zagruntować odpowiednim preparatem na kilka godzin (co najmniej dwie) zanim rozpoczniecie przyklejanie fototapety. Jeżeli na naszych ścianach jest farba trzeba ją koniecznie umyć. Pomoże w tym mydło malarskie.

Zdarza się, że ściana jest pokryta poprzednią tapetą albo fototapetą. Koniecznie usuńcie wszystkie warstwy starej tapety. Jeżeli pewne elementy trudno się usuwają możecie pozbyć się ich szpachelką.

Ściana nie może być tłusta i powinna być równa. Wgłębienia możecie wyrównać poprzez zaszpachlowanie, a nierówności można zetrzeć specjalną gąbką lub papierem ściernym

Krok drugi: sprawdźcie fototapetę

Zanim rozpoczniecie klejenie fototapety nie możecie zapomnieć o jednej rzeczy, która przesądzi o waszym zadowoleniu z zakupu. Bardzo ważne, żeby przed umieszczeniem na ścianie naszej ozdoby rozpakować ją i sprawdzić czy poszczególne elementy do siebie pasują. Fototapeta jest podzielona na bryty, czyli fragmenty, które powinny tworzyć całość wzoru. Ostrożnie wyciągnijcie każdy z nich i sprawdźcie, czy do siebie pasują oraz czy nie są uszkodzone np. rozdarte czy poplamione. W tym celu możecie rozłożyć je na podłodze.

Rozkładając kawałki fototapety na suchej i czystej powierzchni sprawdźcie, czy wzór jest taki, jak oczekiwaliście. Jeśli wszystko jest w porządku, możecie przejść do kolejnej czynności, jaką jest przyklejanie fototapety. Gotowi?

Krok trzeci: przygotujcie narzędzia

Z pewnością przyda wam się kilka narzędzi, które ułatwią klejenie fototapety. Przed rozpoczęciem montażu warto przygotować poziomicę (pomoże równo ułożyć poszczególne części ozdoby). Rakle lub wałek dociskowy pomogą wyrównać powierzchnię fototapety. Również miarka i ołówek oraz linijka pomogą oznaczyć odpowiednie miejsca, w których będziecie przyklejać fragmenty fototapety.

Samo klejenie fototapety jest oczywiście niemożliwe bez odpowiedniego kleju. Nałóżcie go równomiernie za pomocą wałka malarskiego na ścianę lub fototapetę, w zależności od instrukcji od producenta.

Na co uważać?

Na brud i zniszczenia. Dlatego uważajcie, aby w okolice „lepkiej” części fototapety nie dostały się obce elementy. Przyklejanie fototapety wymaga odpowiedniego kleju, przeznaczonego do lateksowej lub flizelinowej ozdoby. Samoprzylepna fototapeta oszczędzi wam pracy. Uważajmy na zawinięte rogi i sytuacje, gdy fototapeta będzie narażona na zniszczenia – choćby wtedy, gdy jej jedna część sklei się z drugą.

Jak kleić?

Po kolei, zgodnie z tym jaki jest projekt i wzór. Oznaczajcie ołówkiem i linijką miejsca, w których zaczniecie klejenie fototapety poprzez umieszczenie kolejnych brytów. Pracę ułatwi wam rozpoczęcie od strony okien lub drzwi balkonowych. Klej nakładajcie równomiernie i dokładnie, aby bryty nie były za mokre.

Jeśli zastanawialiście się jak przykleić fototapetę samodzielnie, odpowiedzią jest ten artykuł. Nie jest to trudne, a jeśli czujecie, że sami nie dacie rady, możecie poprosić o pomoc kogoś bliskiego. W końcu co dwie głowy to nie jedna, a wspólne klejenie fototapety z pewnością przyniesie pożądany efekt.

(Nikt nie oceniał)
Loading...

Podobne Artykuły

Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *