Jak wybrać właściwą fototapetę i jak ją nakleić?

Fototapety do kuchni

Od tego jak wybrać właściwą fototapetę rozpoczyna się właściwie większość rozmów związanych z remontem z wykorzystaniem fototapet. Wybór odpowiedniej fototapety nie należy do najłatwiejszych. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę wybierając fototapetę oraz jak przebiega klejenie fototapety.

Wiele osób ma problem z odróżnieniem fototapet od tapet, uważając je za ten sam element naścienny. Faktycznie, oba materiały mają pewne cechy wspólne, jednak warto wiedzieć, że ostatecznie znacznie się od siebie różnią. Fototapeta to wielkoformatowy wydruk fotograficzny naklejany na ścianę, Istotnym jest, że materiał, z którego produkowane są fototapety jest aktualnie znacznie grubszy i trwalszy od zwykłych tapet. W dużej mierze od rodzaju materiału, pokrycia i wykończenia fototapety uzależniony jest jej trafny wybór.

Fototapeta do kuchni

Podstawową kategorią podziału fototapet jest materiał i sposób ich wykonania. Specjalistyczne fototapety dedykowane są takim pomieszczeniom, których codzienna eksploatacja naraża je na zniszczenia, np. kuchni czy łazience. Wysokiej jakości fototapety do kuchni a także łazienki i innych pomieszczeń w naszym domu możemy znaleźć na stronie sprawdzonych producentów.

Jak wybrać właściwą fototapetę? Rodzaje fototapet

Przy wyborze odpowiedniej fototapety bardzo istotne jest pomieszczenie, w którym planujemy przykleić ozdobę. W zależności od tego, czy chcemy odświeżyć za pomocą fototapety łazienkę, kuchnię czy sypialnię, powinniśmy pomyśleć o tym, jakie rodzaje fototapet najlepiej się tam sprawdzą. Rozróżniamy m. in. fototapety papierowe, winylowe, foliowe i lateksowe. Każda z nich charakteryzuje się innym sposobem wykonania i sprawdza się najlepiej w konkretnym pomieszczeniu. Niezależnie od rodzaju fototapety możemy ją jednak dodatkowo zalaminować, dzięki czemu stanie się bardziej odporna na uszkodzenia oraz wilgoć.

Jak wybrać fototapetę? Zapoznając się bliżej z rodzajami fototapet jesteśmy w stanie wybrać tę, która najlepiej sprawdzi się w odświeżanym pomieszczeniu. Fototapeta winylowa nadaje się świetnie do pomieszczeń mokrych, narażonych na wilgoć i otarcia, jak np. kuchnia czy łazienka. Lateksowa z kolei, z uwagi na komfort czyszczenia, idealnie sprawdzi się w pokoju dziecięcym, gdzie ściany są szczególnie narażone na różnego rodzaju zabrudzenia.

Jak przykleić fototapetę na ścianę?

Fototapety są bardzo efektownym elementem wystroju każdego wnętrza. Ocieplenie wystroju, optyczne powiększenie mieszkania i nowy, oryginalny charakter to tylko niektóre z wielu efektów, jaki zapewniają fototapety. Wiedząc, jak wybrać fototapetę i jakie korzyści przyniesie nam jej wykorzystanie, warto jeszcze dowiedzieć się jak przykleić fototapetę na ścianę?

Klejenie fototapety należy zacząć od przygotowania ściany oraz samej fototapety. Powinniśmy sprawdzić, czy wzór, kolor i wymiary fototapety są zgodne z naszym zamówieniem, a ściana odpowiednio czysta i sucha. Przed położeniem fototapety należy ją zagruntować lub posmarować rozwodnionym klejem do tapet. Następnie, zgodnie z instrukcją, smarujemy klejem do tapet wewnętrzną stronę fototapety. Po odczekaniu, aż fototapeta będzie wystarczająco sucha (przyklejenie zbyt mokrej fototapety sprawi, że znajdą się pod nią pęcherzyki powietrza) należy ostrożnie, zaczynając od lewych narożników, od góry ściany do dołu, naklejać fototapetę. Warto zaopatrzyć się w wałek do klejenia tapet, ułatwiający przyciskanie materiału do ściany.

Jak wybrać właściwą fototapetę

Fototapety stanowią bardzo efektowny element wystroju każdego pomieszczenia, którego zamontowanie jest niezwykle proste – dzięki temu każdy może zaopatrzyć się w wymarzony wzór i mieć go w swoim domu. Szeroki wybór fototapet znajdziemy na stronie dobrych producentów.

Chcąc odświeżyć wystrój naszego mieszkania coraz częściej myślimy o fototapetach. Ilość wzorów, kolorów, a także liczne rodzaje fototapet sprawiają, że zniechęcamy się, myśląc nad tym jak wybrać odpowiednią fototapetę. Zaznajomienie z tematem fototapet, a przede wszystkim rozsądne przemyślenie planowanych w mieszkaniu zmian skutecznie ułatwi cały proces decyzyjny i sprawi, że tego typu remont stanie się czystą przyjemnością.

(Nikt nie oceniał)
Loading...

Podobne Artykuły

Poprzedni Wpis Następny Wpis

Komentarze

    • Angelika
    • 6 października 2021
    Odpowiedz

    Dzięki za ten artykuł, teraz będę wiedzieć jaką wybrać fototapetę do kuchni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *